Practice Dates

2019:

Monday, July 9th @ Vestal High School : 4:00 pm-6:00 pm

Monday, July 16th @ Vestal High School : 4:00 pm-6:00 pm

Address: 205 Woodlawn Dr, Vestal, NY 13850

2020:

Monday, July 9th @ Fayetteville-Manlius High School : 5:00 pm-6:30 pm

Monday, July 16th @ Fayetteville-Manlius High School : 5:00 pm-6:30 pm

Address: 8201 E Seneca Turnpike, Manlius, NY 13104

2021:

Monday, July 9th @ Jamesville-Dewitt High School : 6:30 pm-8:30 pm

Monday, July 16th @ Jamesville-Dewitt High School : 7:00 pm-8:45 pm

Wednesday, July 18th @ Jamesville-Dewitt High School : 7:00 pm-8:30 pm

Address: 6845 Edinger Dr, Syracuse, NY 13214

2022:

Tuesday, July 3rd @ Skaneateles High School : 6:30 – 8:00 pm

Tuesday, July 10th @ Skaneateles High School : 4:00 pm – 5:30 pm

Tuesday, July 17th @ Skaneateles High School : 6:30 pm-8:00 pm

Address: 49 E Elizabeth St, Skaneateles, NY 13152

Directors

Jamie Archer: Jamesville-Dewitt HS Head Coach

Mark Ferrito: Homer HS Asst. Coach

                         Location

Hotel Links:

 

2019 Team Hotel – CLICK HERE

Family & Friends Hotel (2020,2021,2022) – CLICK HERE 

Included Gear once you make the Top 25 Team.

Regional Break-Down:

Nassau Region
  • Players who attend public schools who compete in Section 8
  • Players whose primary residence in Nassau County but attend Boarding School.
Suffolk Region
  • Players who attend public schools who compete in Section 11
  • Players who primary residence in Suffolk County but attend Boarding School
Parochial Region
  • Players who attend Parochial/Private school in either Section 8 or Section 11.
New York City Region
  • Players who live in the following boroughs – Manhattan, Bronx, Staten Island, Brooklyn, and Queens
Hudson Vally Region
  • Players who attend school in Section 1 or 9
  • Players whose primary residence is located in Section 1 or 9 but attend Boarding School

Adirondack Region

  • Players who attend school in Section 2 or 10
  • Players whose primary residence is located in Section 2 or 10 but attend Boarding School

Central Region

  • Players who attend school in Section 3 or 4
  • Players whose primary residence is located in Section 3 or 4 but attend Boarding School
Western Region
  • Players who attend school in Section 5 or 6
  • Players whose primary residence is located in SEction 5 or 6 but attend Boarding School

TOP 40 GAME

RISING SOPHMORE(Class of 2021)

ATTACK:

#100 Ashton Beebe Watertwon

#102 Will Delano Westhill

#108 Owen Riley Cortland

#109 Parker Winkey- Wade Horseheads

#101 Tanner Burns Jamesville Dewitt
#103 Kelly DuPree Corning
#106 Brendan Powers Skaneateles
#107 Pratt Reynolds Fayetteville Manlius
#104 Ethan Kesserling Jamesville Dewitt
#105Jacob Marshall Jamesville Dewitt

#147 Caleb Barnard Chittenango

MIDFIELD:

#120 Nick Butler New Hartford

#123 Max Freeman Corning

#127 Tom Sabatino Jamesville Dewitt

#121 Eric Callahan East Syracuse Minoa

#124 William Hilton New Hartford
#128 Andrew Van Patten Homer
#122 Anthonoy Campola New Hartford
#125 Phill Kissman South Jefferson
#119 Nick West Horseheads
#144 John Keib Jamesville Dewitt
#115 Josh Demko Carthage
#126 Josh Michael Fayetteville Manlius

#145 Ian Kennedy Tully

FOGO:

#131 Scott Reeves Jamesville Dewitt

#130 Nathaniel Blasczienski Fulton

DEFENSE:

#148 Ed Rayhill New Hartford
#146 Keith Titas Jordan Elbridge
#132 Jack Comer Skaneateles
#113 Jack Prossner Baldwinsville

#112 James Perkovich Fayetteville Manlius

#133 John Morrissey Baldwinsville
#110 Mike Hansen New Hartford
# 114 Matt Knoth New Hartford
GOALIE:

#149 Joe Clement General Brown

#141 Matt Lacombe Fayetteville Manlius

# 142 Jamison MacLachlan Jamesville Dewitt

#143 Colin Perks Homer

 

TOP 40 GAME 

RISING JUNIORS(Class of 2020)

Attack:

#159 Jacob Carpenter Johnson City

#162 Vincent Cogliandro Fayettville Manlius

#167 Will Davis Jamesville Dewitt

#170 Connor Durkin Jamesville Dewitt
#175 Mikey Howe Fayettville Manlius
#177 Matt Kemmis Jamesville Dewitt
#179 Logan Kraft New Hartford
#184 Connor Matthews Homer
#188 Quinn Peters Baldwinsville
#196 Evan Welling Fayetteille Manlius
#197 Dylan Yacavone Homer
#190 Casey Scott Baldwinsville
MIDFIELD:

#178 Nick Kemmis Jamesville Dewitt

#180 Jordan Leuze Fayetteville Manlius

#185 Braden McCard Baldwinsville

#192 Shane Stropp Central Square

#195 Ryan Vespi Jamesville Dewitt

#156 Chad Bach Lowville
#157 Lyle Beeman Fulton
#160 Nicholas Cavellier Carthage
#168 Quinn Diehl Binghamton
#166 Max Cramer Fayetteville Manlius

FOGO:

#191 Tyler Stevenson South Jefferson
#165 Brendan Coyle Jamesville Dewitt

DEFENSE:
#158 Austin Callahan Corning
#161 Kyle Chidester Maine- Endwell
#163 Zakary Conley Fayetteville Manlius
#164 Parker Cote Jamesville Dewitt
#169 Josh Duby Jamesville Dewitt

#172 Max Hahn West Genesee

#173 Donovan Hartnett Cortland

#174 Kenny Hildreth Jamesville Dewitt

#181 Andrew Lowe CBA

#182 Braden Lynch Baldwinsville

#183 Nathan Macrae Fayetteville Manlius

#186 Liam Moore Ithaca

#189 Ronan Pierie Fayetteville Manlius

#194 Dominick Tambroni West Genesee

GOALIE:

#193 Eric Suits Homer

#187 Ethan Myers Cortland

#171 Kaiden Flynn Johnson City

#176 Tristian Hyde Ithaca

 

 

 

 

©2017 New York State Regional Lacrosse Tournament

Director Login | Parent Login

Hosted and Powered by LeagueApps™